gototopgototop

Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Chrzanowie

dajemy to, czego potrzebujecie najbardziej

RPWIK w pigułce

Facebook

Imieniny


Dzisiaj jest: Wtorek
28 Czerwca 2016
Imieniny obchodzą
Amos, Ireneusz, Józef, Leon, Paweł,
Raissa, Zbrosław

Do końca roku zostało 187 dni.
Zodiak: RakPogoda

Gościmy

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterdzisiaj396
mod_vvisit_counterwczoraj505
mod_vvisit_counterw tygodniu901
mod_vvisit_counterRazem576395

Online Now: 9
Twoje IP: 54.161.78.20
,

Jak do nas dojechać

Start Dla klienta Najczęstsze pytania
Zmień czcionkę:

1. Czy woda chrzanowskich wodociągów spełnia normy dotyczące jakości?

Tak, spełnia wszystkie normy: polskie – wg Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z dnia 29 marca 2007r. ze zmianami 
z dnia 20 kwietnia 2010r.;   Unii Europejskiej – Dyrektywa 98/83 w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, a także zalecenia WHO przedstawione w „Wytycznych WHO dotyczących jakości wody do picia”, wydanie drugie z 1993r.

2. Czy chrzanowska woda jest chlorowana?

Tak. Na wszystkich ujęciach wodociągowych jest stosowana dezynfekcja wody podchlorynem sodu w ilościach niezbędnych, jednakże nie przekraczających stężenia zalecanego przez ww. rozporządzenie Ministra Zdrowia.

3. Kto bada i jak często wodę w chrzanowskich wodociągach?

Próbki wody zarówno z sieci wodociągowej jak i z ujęć wody pitnej są pobierane i badane przez własne Laboratorium, akredytowane przez PCA [Nr AB 1191], przynajmniej raz w miesiącu zarówno pod względem mikrobiologicznym [pełny zakres zgodnie z ww. rozporządzeniem] jak i fizykochemicznym [w zakresie rozszerzonego monitoringu kontrolnego wg powyższego rozporządzenia].  Ponadto, analizy nie badanych
u nas parametrów, koniecznych wg rozporządzenia do uzupełnienia zakresu monitoringu przeglądowego są zlecane przynajmniej raz w roku do akredytowanych laboratoriów.
Dodatkowo Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chrzanowie prowadzi własny monitoring jakości wody.

4. Jaka jest twardość wody z RPWiK Sp. z o.o. Chrzanów?

Ujęcie „Lech” [Trzebinia, Trzebinia-Siersza, Gaj, Luszowice, część Balina] dostarcza konsumentom wodę miękką. Źródła w Psarach [Psary, Karniowice, Dulowa, część Młoszowej] i Płokach [Płoki, część Myślachowic] oraz SUW w Lgocie [Lgota] zasilają sieć wodociągową wodą o znacznej twardości. SUW Bolęcin [Bolęcin, Płaza, Piła Kościelecka, Pogorzyce, Chrzanów ul. Topolowa i okolice] pompuje wodę średnio twardą, natomiast z SUW „Żelatowa” [Libiąż, Żarki, Gromiec, Źrebce, Chrzanów Os. Stella, ul. Śląska i okolice, czasami Os. Południe i Kol. Rospontowa] płynie do odbiorców woda bardzo twarda. Woda z GPW [Chrzanów Kąty, Os. Północ, Trzebińska I, centrum, ul. Oświęcimska i okolice, Balin] jest wodą powierzchniową, bardzo miękką.

5. Czy wodę można pić bez przegotowania?

Tak

6. Dlaczego woda pozostawia osad w czajniku?

Osad w czajniku powstaje na skutek odkładania się węglanów [zwłaszcza wapnia i magnezu] wytrąconych z wody. Im bardziej twarda woda, tym więcej zawiera węglanów, tym samym więcej osadu powstaje w czajniku.